777 006 216
Navigace

Z nového Citroënu Jumper vznikl Type H 21. století

Už sedmdesát let je tomu, co se narodila slavná dodávka Citroën Type H. A k tomuhle výročí připravil designér David Obendorfer zajímavou perličku. Nový model jumper přestavil po vzoru starého oslavence.

Type H: pracant legendární

I když se auto objevilo poprvé v roce 1947, pracovalo v některých francouzských firmách až do devadesátých let minulého století. Jeho typické tvary (velký nos mu leckdy dal přezdívku Cyrano) a boky z vlnitého plechu učinily GH originálem, který si nikdo nespletl. Výroba byla ukončena až v roce 1981 poté, co bylo vyrobeno přes 473 tisíc vozidel.

První auta vynikala bohužel hlavně slaboučkým motorem, který měl sice objem 1,91 l, ale výkon jen 26 kW. Postupně se výkon zvyšoval a nasadily se také další agregáty, ale nikdy nešlo o žádného dravce silnic. Ale to nebyl účel. Vůz sloužil hlavně pro rozvážkovou službu a vlastně je zakladatelem klasické dodávky. Vyráběl se ale v nespočtu variací, a dokonce se i podíval do vojenské služby.

Zprávy z Businesscentra

AdBlue® na čerpacích stanicích

24. 08. 2019

Řidiči osobních auto, užitkových, kamionové dopravy, autobusů a autokarů mají na vybraných čerpacích stanicích k dispozici AdBlue. Je to mimořádně čistý roztok speciálně vyvinutý pro dieselové motory se systémem SCR.

 

 

KATALOG RÉTROMOBILE

13. 02. 2019

U příležitosti stého výročí založení vydává Citroën speciální sběratelský katalog s vybranými 30 vozy zastupujícími 100 let historie značky. Výborná příležitost, jak si udělat nádhernou cestu v čase! Užijte si čtení…

EU rozhodla o razantním snížení emisí u aut

10. 10. 2018

Osobní automobily vyráběné v Evropské unii od roku 2030 by měly vypouštět o 35 procent méně oxidu uhličitého než v roce 2021, dodávky pak o 30 procent méně, uvedlo v úterý večer na Twitteru rakouské předsednictví EU. Po 13 hodinách jednání se na tom v Lucemburku v úterý pozdě večer dohodli ministři životního prostředí členských zemí.