777 006 216
Navigace

Citroën 2CV - legendární kachna se světu ukázala před 70 lety

Model 2CV se začal rodit už na konci třicátých let minulého století. Podle firemní legendy šéf Citroënu Pierre-Jules Boulanger zadal konstruktérům následující úkol: musí to být levné lidové auto, které zvládne přepravit čtyři statné vesničany s klobouky na hlavě, se sudem vína nebo s pytlem brambor uvnitř a ošatkou vajíček.

A podvozek musí být komfortně houpavý, až auto pojede přes zorané pole, nesmí se rozbít jediné vejce. Projekt dostal název Toute Petite Voiture (česky „velmi malý vůz”).

Citroën 2CV

utomobil mohl být dokončen výrazně dříve, ale druhá světová válka (1939-1945) celý projekt prakticky zastavila. Hotové prototypy konstruktéři schovali po celé Francii, práce začaly v roce 1946 a už o dva roky později se v říjnu na pařížském autosalonu tento automobil s charakteristickým designem poprvé ukázal světu.

První verze měla výkon 9 koní

Vzhled se ne každému líbil, objektivně šlo o konstrukčně jednoduchý, snadno opravitelný vůz s komfortními jízdními vlastnostmi.

Základem byl benzínový motor o objemu 375 ccm s výkonem 9 koní (6,6 kW) a nejvyšší rychlostí pouhých 65 kilometrů v hodině. Později se v 2CV objevily i silnější agregáty, maximem byl zdvihový objem 602 ccm a výkon 27 koní (20 kW). Síla motoru se přenášela na přední kola.

Citroën 2CV

Postupně vzniklo hned několik dalších verzí, například dodávka či verze Sahara s pohonem všech čtyř kol. Celkem se vyrobilo 3 868 633 kusů. Kromě Francie se tato legenda, srovnávaná s modelem Volkswagen Brouk, vyráběla také v Portugalsku.

Kachna si zahrála i v několika filmech, asi nejznámější je filmová série Četník ze Saint Tropez. V Česku jezdí dodnes 450 kachen, v běžném provozu je ovšem již prakticky nepotkáte. Ale existuje pár nadšenců, kteří s ní z Česka podnikají dlouhé výlety, o jednom jsme letos psali.

Zprávy z Businesscentra

NOVÝ CITROËN C4 X & NOVÝ ELEKTRICKÝ CITROËN Ë-C4 X, KTERÝ V SOBĚ SPOJUJE ELEGANCI FASTBACKU, KULTIVOVANOST PROSTORNÉHO ČTYŘDVEŘOVÉHO VOZU A PŘÍSTUP SU

05. 09. 2022
  • Citroën představuje novou, elegantní, atraktivní a cenově dostupnou alternativu ke klasickým hatchbackům a SUV střední velikosti.
  • Nový Citroën C4 X a Citroën ë-C4 X v sobě spojují eleganci siluety fastbacku, moderní přístup SUV a s délkou 460 cm nadčasový charakter prostorného čtyřdveřového vozu.
  • Tato novinka významně přispěje k růstu mezinárodních prodejů značky Citroën.
  • C4 X a ë-C4 X nabízejí díky intuitivnímu rozhraní infotainmentu MyCitroën Drive Plus, které se poprvé objevilo v novém Citroënu C5 X, nejnovější úroveň konektivity.
  • ë-C4 X nabízí s elektromotorem o výkonu 100 kW / 136 k dojezd podle WLTP až 360 km a rychlé dobíjení 100 km/10 min při 100 kW DC.
  • Vozy kladou důraz na prostornost a celkově klidný zážitek, k čemuž přispívá velkorysý prostor pro kolena ve 2. řadě, velký zavazadlový prostor o objemu 510 litrů a elektrický pohon, který umožnuje nepřetržitý přístup do městských zón v tichosti a bez vibrací.
  • Oba vozy vynikají komfortem na palubě díky exkluzivnímu programu Citroën Advanced Comfort, který zahrnuje sedadla Advanced Comfort a odpružení Citroën Advanced Comfort®.
  • Mezi dostupné motory (v závislosti na trhu) patří tři benzinové motory Citroën PureTech a jeden dieselový motor, jakož i 100% elektrický motor pro ë-C4 X, který bude na řadě evropských trhů nabízen exkluzivně.    

NOVÝ CITROËN Ë-BERLINGO UŽITKOVÝ RODINNÝ VŮZ NABÍZÍ POHODLÍ A SVOBODU

13. 01. 2022

V roce 1996 se stává Berlingo jedním z prvních rodinných vozů určených především pro volný čas. CITROËN nyní rozšiřuje svoji nabídku o elektrickou verzi tohoto modelu. CITROËN ë-Berlingo je velmi praktický vůz s maximálně variabilním interiérem a velkým přepravním prostorem.
Nový CITROËN ë-Berlingo ocení zejména lidé vyznávající aktivní život, kterým není lhostejná otázka životního prostředí. Bez ohledu na věk najdou v Berlingu ideálního a všestranného partnera, který je naprosto bezpečně doveze za veškerými volnočasovými aktivitami.

Stát zaplatí podnikatelům část elektromobilu. Spustí nové dotace.

10. 01. 2022

Stát zaplatí podnikatelům část elektromobilu. Spustí nové dotace - Seznam Zprávy

 

CITROËN PŘIDÁVÁ ELEKTRICKOU VERZI ë-Berlingo

15. 11. 2021

ë-BERLINGO: K UZNÁVANÉ VŠESTRANNOSTI PRVNÍHO ZÁSTUPCE SEGMENTU „LUDOSPACE“ PŘIDÁVÁ CITROËN ELEKTRICKOU VERZI, ABY TAK REAGOVAL NA NOVÁ OČEKÁVÁNÍ SVÝCH ZÁKAZNÍKŮ