777 006 216
Navigace

AdBlue® na čerpacích stanicích

 

Všeobecné informace o AdBlue®

Co je AdBlue®?

AdBlue® je vodný roztok močoviny, který se skládá ze 32,5 % z technicky čisté močoviny a ze 67,5 % z destilované vody*. Tento roztok pomáhá výrazně snižovat emise oxidů dusíku (NOx) u vznětových motorů, a zajišťuje tak i splnění stále přísnějších zákonem předepsaných norem pro výfukové plyny.

Pro osobní automobily jsou od 1. 9. 2015 na základě normy pro výfukové plyny Euro 6 závazné nové, přísnější mezní hodnoty oxidů dusíku pro osobní automobily se vznětovým motorem. Proto je nutné použít i pro mnoho osobních automobilů čištění výfukových plynů prostřednictvím AdBlue®.  Očekává se, že podíl osobních automobilů se vznětovým motorem s technologií AdBlue® v budoucnu s dalším zpřísněním emisních hodnot vzroste.

*Technický název AdBlue® je Aqueous Urea Solution AUS 32. Požadavky na kvalitu u AdBlue® jsou stanovené v platné normě ČSN ISO 22241.

Existují různé druhy AdBlue®, také v členění podle normy Euro 4 až 6?

Ne, existuje pouze jeden druh AdBlue®. Certifikovaný roztok AdBlue® odpovídá platné normě ČSN ISO 22241. Do nádrže nedávejte žádný náhradní prostředek nebo jiné „roztoky močoviny“, protože v případě závady tím riskujete ztrátu záruky na vozidlo.

Jak působí AdBlue® v motoru?

Roztok AdBlue® je vstřikován před katalyzátor výfukových plynů (tedy do systémů motoru odvádějících spaliny, ne přímo do motoru). V katalyzátoru pak dochází k selektivní katalytické redukci (SCR) a rozložení na amoniak a oxid uhličitý. Amoniak následně reaguje s oxidy dusíku a následně pak ve výfukových plynech vozidlo vypouští převážně vodní páru a dusík.

Jak se chová AdBlue® při extrémních teplotách?

Roztok AdBlue® je citlivý vůči extrémním teplotám. Roztok zamrzá, když teplota klesne pod -11 °C. AdBlue® se zamrznutím nemění a zachovává si kvalitu. Při teplotě nad 30 °C se zase snižuje obsah močoviny v roztoku. Proto je důležité, aby balení AdBlue® nebylo v letních měsících trvale uloženo v zavazadlovém prostoru.

Natankování AdBlue® na vybrané čerpací stanici

Jak natankuji AdBlue® do mého automobilu na čerpací stanici v ČR?

Většina čerpacích stanic v ČR nabízí AdBlue® ve formě 1 l, 3,5 l, 5 l, 10 l a 20 l balení. Nádvorní obsluha na našich čerpacích stanicích ochotně  pomůže při naplnění vaší nádrže AdBlue®.

Kde se v mém osobním automobilu nachází nádrž pro AdBlue®?

Kde se nachází otvor nádrže pro AdBlue®, je závislé na výrobci vozidla / modelu vašeho osobního automobilu. U většiny osobních automobilů se otvor nádrže nachází na jednom ze tří následujících míst:

 • na dně zavazadlového prostoru pod krytem,
 • pod krycím víčkem palivové nádrže vedle plnicího otvoru pro motorovou naftu,
 • pod kapotou motoru.

Způsobí vylití roztoku AdBlue® poškození laku mého automobilu / jeho vnitřního prostoru / mého oděvu a obuvi?

Přestože AdBlue® je zařazen mezi neškodné látky, může reagovat s určitými materiály:

 • AdBlue® může mít korozní účinek na některé kovy, a proto  při kontaktu s lakem automobilu ihned povrch opláchněte vodou.
 • Pokud dojde při plnění nádrže pro AdBlue® nacházející se v zavazadlovém prostoru k rozlití, doporučujeme provést následné opláchnutí vnitřního prostoru vodou a vykrystalizovaný AdBlue® odsát vysavačem. Může vzniknout zbytkové znečištění.
 • Může dojít ke znečištění textilií, tyto již pak případně ani nelze vyprat.

Kolik AdBlue® spotřebuje můj osobní automobil?

Spotřeba AdBlue® je závislá na hmotnosti vozidla a na individuálním způsobu jízdy (viz technická dokumentace k vozu). Časté spouštění a zastavení motoru a rychlý rozjezd nevedou pouze k vyšší spotřebě motorové nafty, nýbrž i k vyšší spotřebě AdBlue®. Osobní automobil obvykle spotřebuje v průměru kolem 1,5 litru AdBlue®na 1 000 kilometrů.

Odkud zjistím, kolik AdBlue® musím doplnit, když svítí kontrolka?

To je zcela závislé na typu vozidla a způsobu jízdy (viz technická dokumentace k vozu). Pro spotřebu AdBlue® je důležitý i způsob jízdy a druh zvolené trasy (krátký nebo dlouhý úsek).

Co se stane, když je nádrž AdBlue® v autě prázdná, když tedy nerespektuji varovnou  kontrolku?

Vozidlo pak už nelze nastartovat. Pro další jízdu je zpravidla nutné natankovat minimálně cca 5 litrů AdBlue®.

Rozdíly mezi AdBlue® pro osobní automobily a pro nákladní automobily

Existuje rozdíl mezi AdBlue® pro nákladní automobily a pro osobní automobily?

Ne, kvalita produktu je shodná pro obě kategorie automobilů. 

Mohu s osobním automobilem tankovat u tankovacího stojanu AdBlue® pro nákladní automobily?

Ne, tankování AdBlue® prostřednictvím tankovacího stojanu pro nákladní automobily není dovolené, protože rychlost plnění u tankovacího stojanu pro nákladní automobily je pro většinu osobních automobilů příliš vysoká. Kromě toho výdejní pistole pro čerpání AdBlue® pro nákladní automobily zpravidla nejsou uzpůsobeny pro použití u osobních automobilů.

Mohu s osobním automobilem použít adaptér za účelem tankování AdBlue® u tankovacích stojanů pro nákladní automobily?

Tankování AdBlue® do osobních automobilů u tankovacích stojanů pro nákladní automobily není povolené ani s použitím běžně prodávaného adaptéru. Průtoková rychlost tankovacího stojanu AdBlue® pro nákladní automobily činí kolem 40 l/min, což je hodnota, která je pro plnění u většiny osobních automobilů příliš vysoká. Takovéto tankování by mohlo vést nejen k rozsáhlému znečištění vozidla, oděvu a okolní vozovky, ale i ke vzniku dalších škod.

 

 

Zprávy z Businesscentra

NOVÝ CITROËN C4 X & NOVÝ ELEKTRICKÝ CITROËN Ë-C4 X, KTERÝ V SOBĚ SPOJUJE ELEGANCI FASTBACKU, KULTIVOVANOST PROSTORNÉHO ČTYŘDVEŘOVÉHO VOZU A PŘÍSTUP SU

05. 09. 2022
 • Citroën představuje novou, elegantní, atraktivní a cenově dostupnou alternativu ke klasickým hatchbackům a SUV střední velikosti.
 • Nový Citroën C4 X a Citroën ë-C4 X v sobě spojují eleganci siluety fastbacku, moderní přístup SUV a s délkou 460 cm nadčasový charakter prostorného čtyřdveřového vozu.
 • Tato novinka významně přispěje k růstu mezinárodních prodejů značky Citroën.
 • C4 X a ë-C4 X nabízejí díky intuitivnímu rozhraní infotainmentu MyCitroën Drive Plus, které se poprvé objevilo v novém Citroënu C5 X, nejnovější úroveň konektivity.
 • ë-C4 X nabízí s elektromotorem o výkonu 100 kW / 136 k dojezd podle WLTP až 360 km a rychlé dobíjení 100 km/10 min při 100 kW DC.
 • Vozy kladou důraz na prostornost a celkově klidný zážitek, k čemuž přispívá velkorysý prostor pro kolena ve 2. řadě, velký zavazadlový prostor o objemu 510 litrů a elektrický pohon, který umožnuje nepřetržitý přístup do městských zón v tichosti a bez vibrací.
 • Oba vozy vynikají komfortem na palubě díky exkluzivnímu programu Citroën Advanced Comfort, který zahrnuje sedadla Advanced Comfort a odpružení Citroën Advanced Comfort®.
 • Mezi dostupné motory (v závislosti na trhu) patří tři benzinové motory Citroën PureTech a jeden dieselový motor, jakož i 100% elektrický motor pro ë-C4 X, který bude na řadě evropských trhů nabízen exkluzivně.    

NOVÝ CITROËN Ë-BERLINGO UŽITKOVÝ RODINNÝ VŮZ NABÍZÍ POHODLÍ A SVOBODU

13. 01. 2022

V roce 1996 se stává Berlingo jedním z prvních rodinných vozů určených především pro volný čas. CITROËN nyní rozšiřuje svoji nabídku o elektrickou verzi tohoto modelu. CITROËN ë-Berlingo je velmi praktický vůz s maximálně variabilním interiérem a velkým přepravním prostorem.
Nový CITROËN ë-Berlingo ocení zejména lidé vyznávající aktivní život, kterým není lhostejná otázka životního prostředí. Bez ohledu na věk najdou v Berlingu ideálního a všestranného partnera, který je naprosto bezpečně doveze za veškerými volnočasovými aktivitami.

Stát zaplatí podnikatelům část elektromobilu. Spustí nové dotace.

10. 01. 2022

Stát zaplatí podnikatelům část elektromobilu. Spustí nové dotace - Seznam Zprávy

 

CITROËN PŘIDÁVÁ ELEKTRICKOU VERZI ë-Berlingo

15. 11. 2021

ë-BERLINGO: K UZNÁVANÉ VŠESTRANNOSTI PRVNÍHO ZÁSTUPCE SEGMENTU „LUDOSPACE“ PŘIDÁVÁ CITROËN ELEKTRICKOU VERZI, ABY TAK REAGOVAL NA NOVÁ OČEKÁVÁNÍ SVÝCH ZÁKAZNÍKŮ